هواگیری پکیج ایران رادیاتور یکی از اقداماتی است که کاربران باید هر از چند گاهی انجام دهند تا کارایی و بازدهی پکیج دچار افت نشود و سیستم گرمایشی آن به درستی کار کند. با انجام هواگیری، هوای اضافی لوله‌ها و رادیات تخلیه شده و مشکلات مربوط به گردش آب گرم برطرف می‌شود.

پکیج ایران رادیاتور نیز همچون سایر مدل ها، گاهی نیاز به هواگیری دارد و در صورت‌عدم انجام آن، ممکن است سیستم گرمایشی با مشکل روبرو شود. انجام این اقدام چندان پیچیده و دشوار نیست. در توضیحات زیر راهنمایی لازم جهت هواگیری پکیج ایران رادیاتور به طور دقیق ارائه شده است.

پیچ هواگیری پکیج ایران رادیاتور

پیچ هواگیری پمپ

پیچ هواگیری پمپ

تمامی مدل‌های پکیج ایران رادیاتور دارای پیچ‌هایی به منظور هواگیری پکیج و لوله‌ها می‌باشند. وجود هوای اضافی در داخل لوله‌ها می‌تواند سبب مشکلات متعددی شود که رایج‌ترین آن ها، عدم گرم شدن شوفاژ‌ها است. هر چه عمر استفاده از پکیج بیشتر باشد، این مشکل بیشتر رخ می‌دهد و این موضوع با نوع نگهداری و استفاده مناسب از پکیج نیز ارتباط دارد.
عموما بروز مشکلات و نشانه‌های ذکر شده در زیر به معنی نیاز پکیج به هواگیری می‌باشد و بهتر است هر چه سریع‌تر این کار انجام شود.

 •  آب مصرفی به خوبی گرم نشود و سرد باشد.
 •  شوفاژ‌ها به خوبی گرم نشوند و یا فقط قسمتی از شوفاژ‌ها گرم شود.
 • صدای ناهنجار و غیر معمول در حین روشن کردن پکیج

این موارد رایج‌ترین مواردی هستند که در پکیج ایران رادیاتور بروز می‌یابند و معمولا پس از هواگیری به طور کامل رفع می‌شوند. عموما در منازلی که در طبقات بالای ساختمان هستند این مشکل بیشتر اتفاق می‌افتد که دلیل آن پایین بودن فشار آب داخل لوله‌ها می‌باشد.

پیچ تنظیم فشار

پیچ تنظیم فشار

نحوه کار با پیچ هواگیر پکیج ایران رادیاتور بسیار ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد. در واقع شرکت سازنده، آن را طوری طراحی کرده تا افراد بتوانند به سادگی مراحل هواگیری پکیج را انجام دهند.
پیچ هواگیری پکیج ایران رادیاتور کجاست

پکیج ایران رادیاتور طراحی و ساخت بسیار ساده‌ای دارد و طوری طراحی شده تا کاربرانی که تخصص فنی ندارند نیز بتوانند در زمان نیاز دستگاه به هواگیری، آن را انجام دهند. پکیج ایران رادیاتور دارای یک پمپ در انتهای محفظه خود می‌باشد که کارایی آن ایجاد گردش آب در سیستم گرمایشی منزل است.

گاهی مواقع هوا در داخل این پمپ انباشته شده و مانع از عملکرد صحیح پمپ می‌شود. در چنین شرایطی، با باز کردن پیچ مخصوص هواگیری، هوای مازاد در داخل پمپ، تخلیه می‌شود و عملکرد دستگاه دوباره به حالت عادی باز می‌گردد.

پیچ هواگیری در پکیج ایران رادیاتور بر روی پمپ داخلی محفظه تعبیه شده است که با چرخاندن آن می‌توانید پیچ را شل یا سفت کنید.

نحوه هواگیری پکیج ایران رادیاتور

پکیج ایران رادیاتور

پکیج ایران رادیاتور

برای هواگیری پکیج ایران رادیاتور دو روش مختلف وجود دارد و شما می‌توانید با یکی از آن‌ها نیز هواگیری را انجام دهید. هواگیری پکیج ایران رادیاتور بسیار ساده است و صرفا باید پیچ هواگیر را تا زمانی که هوا به طور کامل از آن خارج شود، باز نگه دارید.

 •  روش اول
  در روش اول، هواگیری از طریق پمپ پکیج انجام می‌شود. برای این کار ابتدا باید شیر آب گرم را باز کنید تا پکیج شروع به کار کند. بعد از روشن شدن پکیج، باید به سراغ پمپ که در انتهای محفظه نصب شده است بروید. پیچ هواگیر تعبیه شده بر روی پمپ را پیدا کنید و سعی کنید آن را با آچار مخصوص و یا یک پیچ گوشتی دو سو شل کنید. توجه داشته باشید که در صورت چرخاندن پیچ به سمت خلاف عقربه‌های ساعت، پیچ شل می‌شود.
  با شل کردن پیچ هواگیر، مقداری آب داغ به همراه هوا از داخل پیچ خارج می‌شود. آب خارج شده از محل پیچ داغ است و در صورت‌عدم احتیاط می‌تواند سبب سوختگی دستان شما شود. لذا بهتر است فاصله خود با پیچ هواگیر را رعایت کنید و یک ظرف یا دستمال برای جمع کردن آب خارج شده از پیچ به همراه داشته باشید.
  با باز کردن پیچ هواگیر، مخلوط آب و هوا با سر و صدا خارج می‌شود. پیچ هواگیر را باید تا زمانی که هوا به طور کامل خارج شود باز نگه دارید. زمانی که آب به طور یکنواخت و آرام از محل پیچ به بیرون ریخته شد، نشانه تخلیه کامل هوای داخل پکیج است. به این ترتیب کافیست دوباره پیچ را در جهت عقربه ساعت بچرخانید تا بسته شود.
  پس از اجرای کامل مراحل ذکر شده کمی صبر کنید و سپس شوفاژ‌ها را بررسی نمایید تا به طور یکنواخت و کامل گرم شده باشند. در صورت برطرف نشدن مشکل، باید مرحله دوم هواگیری را که مربوط به رادیاتور‌ها است را انجام دهید.
 •  روش دوم
  گاهی لازم است به منظور تخلیه هوای داخل لوله ها، به سراغ رادیاتور یا همان شوفاژ‌ها بروید. برای هواگیری پکیج ایران رادیاتور لازم است هر رادیاتور را به طور جداگانه بررسی کنید. عموما این روش در بین تمامی مدل‌ها و برند‌ها یکسان است و به یک شکل هواگیری می‌شوند.
  برای انجام این کار ابتدا باید پکیج ایران رادیاتور را به طور کامل خاموش کنید و اجازه دهید چند دقیقه از خاموش شدن آن بگذرد. در سمت مخالف شیر ورودی آب به داخل هر رادیاتور، یک پیچ به منظور هواگیری تعبیه شده است. پیچ مخصوص هواگیری را باید با آچار مخصوص آن یا یک پیچ گوشتی دو سو شل کنید. با شل کردن پیچ هواگیر، مخلوط آب و هوا به بیرون ریخته می‌شود. بهتر است یک ظرف زیر پیچ هواگیر قرار دهید تا آب به درون آن ریخته شود. پس از تخلیه کامل هوای داخل رادیاتور می‌توانید پیچ را ببندید. این کار را باید برای هر یک از رادیاتور‌ها انجام دهید.

پس از انجام مرحله فوق، پکیج ایران رادیاتور را روشن کنید و فشار پکیج را بر روی ۱.۵ بار تنظیم نمایید. معمولا پس از هواگیری پکیج ایران رادیاتور فشار دستگاه کاهش می‌یابد و باید مجددا تنظیم شود. برای تنظیم فشار پکیج کافیست شیر کوچک آبی یا مشکی رنگ که در زیر دستگاه تعبیه شده است را باز کنید و پس از رسیدن درجه دستگاه به ۱.۵ بار، آن را مجددا ببندید.

جهت تعمیر و سرویس پکیج های بوتان، گلدیران و ایساتیس روی لینک ها کیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *