پکیج اپتیما یکی از مدل های خوب شرکت بوتان می باشد. در این مقاله میخواهیم در رابطه با تعمیر پکیج بوتان مدل اپتیما صحبت کنیم و مطالبی را به شما بگوییم که حتما به دردتان میخورد.

پیش تر مقاله جامع و کاملی در رابطه با تعمیر پکیج بوتان برایتان گذاشته بودیم که ممکن است بسیاری از ایرادات را در آن مقاله پیدا کنید اما در این مقاله با این سوالات مواجه خواهیم شد و جواب آن هارا به شما میدهیم.

تعمیر پکیج بوتان مدل اپتیما

پکیج بوتان مدل اپتیما یک دستگاه دارای دو مبدله فن می‌باشد که مزایا و معایب خاص خود را دارد.

برای بالا بردن عمر دستگاه بهتر است نحوه درست استفاده کردن و نگهداری از دستگاه را به خوبی بدانیم.

روش استفاده صحیح از پکیج اپتیما

در حالت زمستان بهتر است دمای رادیاتور‌های خود را از روی دستگاه تنظیم نماییم و به هیچ وجه شیر‌های رادیاتور و شیر‌های رفت و برگشت زیر پکیج استفاده نکنیم.
همچنین میزان دمای پکیج را متناسب با دمای مورد نیاز و متانسب با آب و هوا تنظیم کنیم.

برای تنظیم دمای آب مصرفی دقت داشته باشید که هرچه دما کمتر باشد و درجه گرما را کمتر بگذارید، رسوب‌گذاری کمتر بوده و عمر دستگاه بیشتر می‌شود.

نگهداری از دستگاه اپتیما

مواردی وجود دارد که باعث میشود عمر دستگاه بیشتر شود و نیازی به تعمیر پکیج بوتان مدل اپتیما نداشته باشید. برای مثال…

 1. استفاده از فیلتر‌های مغناطیسی و پلی فسفات‌ها در مسیر ورودی آب دستگاه برای پایین آوردن میزان سختی آب و جلوگیری از‌ رسوب گذاری در مبدل‌ها و بالا بردن راندمان انتقال حرارت بسیار مفید است.
 2. استفاده از سه راه صافی در مسیر ورودی آب رادیاتور را به دستگاه باعث جلوگیری از ورود ذرات رسوب و…. در مبدل‌ها و پمپ دستگاه باعث بالا بردن عمر دستگاه می‌شود
 3. استفاده از محلول‌های مدار گرمایش برای جلوگیری از خوردگی در مدار رسوب‌گذاری این مهم باعث بالا بردن عمر قطعات می‌شود
 4. استفاده از محافظ برق در مسیر ورود برق پکیج برای جلوگیری از نوسانات برقی بالا بردن عمر قطعات الکترونیکی می‌شود

سرد و گرم شدن آب پکیج اپتیما

یکی از عوامل اصلی بروز این اتفاق رسوب‌گذاری در مبدل‌ها می‌باشد این اتفاق ارتباط مستقیم با سختی آب منطقه شما دارد و همچنین نحوه درست استفاده کردن از دستگاه عوامل مؤثر می‌باشد.

عدم عملکرد در سطح سنسور‌های موجود در دستگاه اطلاعات دقیقی را برد الکترونیکی نمی‌دهند و باعث نوسان دمای آب می‌شود.

حسگر ورودی آب مصرفی پکیج اگر به درستی عمل نکند عملکرد دستگاه را مختل می‌کند.

سرد شدن کامل آب مصرفی در پکیج اپتیما بوتان

اگر دستگاه در حالت زمستانه به درستی کار می‌کند یعنی بیشترین قطعات پکیج شما سالم می‌باشد، از جمله پمپ، فن، بردالکترونیکی و… .

در این حالت می‌بایست قطعات مربوط به آب مصرفی را مورد تست قرار بگیرد…

حسگر ورودی آب سنسور‌ها و مبدل

بیشترین آمار خرابی در قسمت حسگر ورودی آب مصرفی باشد این قطعه زمانی که شما آب مصرفی را باز می‌کنید عمل کرده به برد اطلاع می‌دهد و دستگاه عملکرد خود را شروع می‌کند

وجود رسوب در مبدل ثانویه باعث سرد و گرم شدن یا کامل سرد شدن آب مصرفی می‌شود انتقال حرارت در این مبدل انجام می‌شود

خرابی شیر برقی کیت شیر برقی یکی از دلایل بروز این اتفاق می‌شود که مسیر گردش آب را دچار اختلال می‌کند و نیاز به تعمیر پکیج بوتان مدل اپتیما دارین.

سرد شدن رادیاتور‌ها در پکیج اپتیما

عوامل زیادی باعث بروز این مشکل می‌شود میزان فشار روی دستگاه را رویه یک نیم بار تنظیم نمایید دستگاه‌گر زیره نیم بار فشار بیاید خاموش شود.
از باز بودن شیر‌های رادیاتور و شیر‌های رفت و برگشت زیر پکیج در مسیر مدار گرمایش مطمئن شوید اگر از سراه صافی در مدار گرمایش استفاده می‌کنید پس از تمیز بودن فیلتر آن مطمئن شوید.

عوامل زیادی باعث سرد شدن رادیاتور‌ها می‌شود
از جمله روسوب در مبدل‌ها که باعث پایین آمدن میزان گردش آب در مبدل و ارتباط بیشتر آب با شعله در نهایت با بالا رفتن بیش از حد دما مواجه میشید با دستگاه خاموش می‌شود.

پمپ دستگاه اگر دچار مشکل شود گردش آبی در دستگاه نداریم این عمل باعث بالا رفتن میزان دمای آب در مبدل شده با دستگاه خاموش شود.

خرابی شیر برقی و کیت شیر برقی اگر یکی از این عوامل خراب شود باعث گردش نادرست ناب یا پایین آمدن دبی گردش آب می‌شود.

خرابی سنسور حرارتی دستگاه اگر دچار مشکل می‌شود دمای نادرستی را در برد اعلام می‌کند باعث عملکرد نادرست دستگاه می‌شود.

خاموش شدن پکیج بوتان مدل اپتیما

دلایل زیادی باعث بروز این اتفاق می‌شود
عوامل اصلی را میبایست مورد تست قرار دهیم از جمله برق دستگاه وصل بودن آب تنظیم فشار دستگاه و باز بودن گاز مطمئن باشیم و پس از آن مسیر تخلیه دود دستگاه را می‌بایست مورد تست قرار دهیم
دستگاه‌های فن دار یا بدون فن در صورت مسدود بودن مسیر دود توسط سنسور‌های موجود در دستگاه صورت اتومات خاموش می‌شود.

در صورت وصول بودن این موارد می‌بایست برد الکترونیک دستگاه را تست بگیریم و سالم بودن برد و فیوز مطمئن باشیم.

پکیج پس از تشکیل شعله پس از چند ثانیه با صدا خاموش می‌شود؟

دلایلی که باعث بروز این مشکل میشوند و دستگاه پس از چند ثانیه با صدای جوشش آب خاموش می‌شود نشان دهنده این است که دستگاه جوش آورده و دما بالای ۱۰۵ درجه رفته و سنسور به صورت اتومات دستگاه را خاموش می‌کند بیشتر این عوامل این اتفاق وجود رسوب در مبدل‌ها گرفتگی در مدار و خرابی پمپ باعث بروز این مشکل می‌شود

روشن نشدن دستگاه پکیج اپتیما

اول از همه از برق آب گاز دستگاه مطمئن شوید.
از باز بودن مسیر تخلیه دود حاصل از احتراق که در صورت مسدود بودن خاموش می‌شود.
دستگاه‌های فن دار یا بدون فن که شامل سنسور‌های مختلف می‌باشد که در صورت انسداد مسیر فعال می‌شود.

تنظیم بودن فشار (بار) روی دستگاه
زمانی که فشار دستگاه زیر نیم بار بیاید به صورت اتوماتیک دستگاه خاموش می‌شود و می‌بایست توسط شیر پرکن زیر دستگاه روی یک و نیم با تنظیم شود

در صورتی که تمامی عوامل بالا به درستی عمل می‌کند.

روشن نشدن پکیج اپتیما حالت تابستانه

اگر دستگاه شما در حالت تابستانه روشن نمی‌شود می‌بایست چندین تست را بگیرید دستگاه را روی حالت زمستانه بگذارید اگر دستگاه روشن شود ۹۰ درصد قطعات شما سالم می‌باشد و اگر آب مصرفی سرد می‌باشد ممکن است قطعه‌ای که حسگر آب ورودی دستگاه می‌باشد دچار اختلال شده است آیا دستگاه شما نیاز به سرویس سالیانه دارد مبدل‌ها باعث این اختلال می‌شود.

روشن نشدن پکیج اپتیما حالت زمستانه

آیا در حالت زمستانه شما خاموش شده است می‌بایست ارور روی دستگاه را توجه کنید که به صورت چشمک زن اعلام می‌کند.
در این صورت می‌بایست چندین قطعه را مورد تست قرار دهید که این کار توسط تکنسین‌های با تجربه می‌بایست انجام شود.

صدای پکیج اپتیما

اول باید صدا را به درستی تشخیص دهیدکه چندین حالت دارد و در این مقاله ما به شما خواهیم گفت.

دستگاه اپتیما هنگام روشن شدن چندین قطعه همزمان با هم مشغول کار هستند از جمله فن پمپ و… .

صدای پکیج اپتیما پس از چند ثانیه روشن شدن

آیا دستگاه شما روشن می‌شود و پس از چند ثانیه به صدا می‌افتد این نشان دهنده به جوش آمدن دستگاه است آب در مبدل به صورت ثابت میماند و ارتباط زیادی با شعله برقرار می‌کند و دچار بالا رفتن دما و بخار شدن آب می‌شود و دستگاه توسط سنسور‌ها بالای ۱۰۵ درجه فعال شده و خاموش می‌شود.

این عامل ممکن است در اثر رسوب‌گذاری در مبدل‌ها که باعث پایین آمدن میزان دبی چرخش آب در مبدل‌ها شده یا خرابی پمپ که باعث ثابت ماندن آب در مبدل شده و دلایلی چون گرفتگی در مسیر رفت و برگشت مدار گرمایش وجود دارد و اگر از سراه صافی در مدار گرمایش استفاده می‌کنید از تمیز بودن آن مطمئن باشید.

دقت کنید اگر صدا با روشن شدن فن دستگاه ایجاد می‌شود و با خاموش شدن آن تمام می‌شود نشان دهنده این است که پیچ‌های روی نشیمنگاه فن به دستگاه شل شده یا بلبرینگ فن آسیب دیده است یا ممکن است با کج بودن و زاویه گرفتن پکیج حول محور گردش پروانه فن به صورت کج دوران می‌کند و شما میتوان با کمی زاویه دادن به پکیج احتمال رفع صدا را داشته باشید.

هواگیری پکیج اپتیما

هواگیری پکیج توسط خود قطعات پکیج انجام می‌شود قطعه به نام اتومات در دستگاه وجود دارد که هوای موجود در پکیج را به صورت خودکار تخلیه می‌کند.

هواگیری رادیاتور‌های پکیج اپتیما
در انتهای تمامی رادیاتور‌ها پیچی وجود دارد که ظاهر این پیچ به صورت مربع است که اچار مخصوص خود را دارد و روی این پیچ جای استفاده از آچار دوسو او را می‌توان دید با باز کردن این پیچ هوای موجود در رادیاتور‌ها خالی می‌شود و پس از انجام هواگیری فشار روی دستگاه را نگاه کنید که با هواگیری فشار پایین می‌آید و شما توسط شیر پرکن فشار را روی یک و نیم بار تنظیم نمایید.

تنظیم فشار پکیج اپتیما

فشار پکیج اپتیما توسط عقربه‌های مکانیکی روی دستگاه نصب شده است که عدد بین ۰ تا ۴ را نمایش می‌دهد که استاندارد این عدد می‌باشد روی یک و نیم بار تنظیم شود توسط شیر پرکن‌ای که زیر دستگاه وجود دارد.

بالا رفتن فشار پکیج اپتیما

دلایل زیادی باعث بروز مشکل می‌شود از جمله
وجود رسوب در مبدل‌ها یکی از عوامل اصلی بروز این اتفاق می‌باشد با پایین آمدن میزان دبی گردش آب در مبدل ارتباط بیش از حد آب با شعله باعث بالا رفتن دمای دستگاه می‌شود و آب در صورت تبخیر و بخار شدن ۱۷۳ برابر می‌شود.

خرابی پمپ دستگاه عامل باعث بروز بالا رفتن فشار دستگاه می‌شود که چرخش آبی در مبدل نداریم و آب موجود در مبدل توسط ارتباط با شعله دما آب بیش از حد زیاد می‌شود آب موجود در مبدل بخار شده و باعث بالا رفتن فشار دستگاه می‌شود.

خراب شدن شیر پرکن یا راه بدر شدن مبدل ثانویه کم پیش می‌آید این اتفاق این عامل باعث می‌شود که فشار آب شهری به درون مدار گرمایشی پکیج نفوذ کرده و باعث بالا رفتن فشار دستگاه می‌شود.

پایین آمدن فشار دستگاه پکیج اپتیما

چندین دلیل باعث این اتفاق می‌شود از جمله وجود نشتی در رادیاتور‌ها لوله کشی مسیر گرمایشی رادیاتور‌ها و نشتی از دستگاه یکی از عوامل پایین آوردن فشار پکیج می‌شود.

وجود رسوب در مبدل‌ها باعث پایین آمدن میزان گردش آب در مبدل اصلی می‌شود و دستگاه جوش می‌آورد و اگر متوجه جوش آوردن دستگاه نشوید بخار آب توسط ایرونت قطعه درون دستگاه وجود دارد که هوای موجود را تخلیه می‌کند و این امر باعث تخلیه بخار وپایین آمدن فشار دستگاه می‌شود.

دیگر دلیل بروز این اتفاق شما پس از هواگیری رادیاتور‌ها با پایین آمدن فشار مواجه خواهید شد و توسط شیر پرکن آن را تنظیم نمایید.

علت قرمز شدن چراغ پکیج بوتان مدل اپتیما

دستگاه اپتیما خطا‌های خود را توسط تک چراغ روی برد دستگاه به شما اعلام می‌کند و با قرمز شدن چرا اعلام خطر جدی می‌گوید.

قرمز شدن چراغ یعنی:

 • عدم تخلیه گاز حاصل از احتراق
 • پایین آمدن فشار دستگاه
 • بالا رفتن دما بیش از حر
 • خرابی سنسور مدار گرمایش
 • فعال شدن ترمیستور دود

عدم تخلیه دود دستگاه متوجه این اتفاق شود به صورت کامل خاموش می‌شود یا ممکن است مسیر تخلیه دود گرفته باشد یا برای قطعات الکترونیکی اتفاقی یا آسیب دیده باشد.

پایین آمدن فشار دستگاه توسط سنسور اندازه‌گیری می‌شود زیر نیم بار فشار به صورت اتوماتیک خاموش می‌شود و ارور چراغ قرمز رنگ را نمایش می‌دهد پایین آمدن فشار یعنی نبود آب در مدار گرمایش و در اثر ارتباط با شعله مبدل آسیب می‌بیند.

بالا رفتن دمای بیش از حد نشان دهنده چندین دلیل است
ممکن است در مدار گرفتگی وجود داشته باشد یا در مبدل رسوب باشد و ممکن است پمپ به درستی عمل نکند دا که این هم باعث پایین آمدن میزان گردش آب در مبدل شده و آب بخار می‌شود و دمای بالا می‌رود.

و دیگر ممکن است ترمیستور حد خراب شده باشد.

خراب شدن یا از کار افتادن سنسور مدار گرمایش باعث قرمز شدن چراغ می شود که می بایست توسط تکنسین های سنسور را و سیم های متصل به برد را تست بگیرد.

تعمیر برد پکیج بوتان مدل اپتیما

هزینه تعمیر برد الکترونیکی بوتان

برد الکترونیکی پکیج بوتان به اصطلاح مغز به دستگاهی گفته می شود که تمامی قطعات عملکرد دستگاه فرمان برد شروع به کار می کند
خرابی برد دستگاه در اثر عمر مفید قطعات یا نگهداری و نادرست دچار آسیب می شود.

نگهداری نادرست از دستگاه اپتیما

نوسانات برقی از عوامل اصلی خرابی برد میباشد یا خیس شدن قطعه اتصالی های درون دستگاه و گرمای بیش از حد باعث اختلال در عملکرد برد الکترونیکی می شود.

قبل از تعمیر برد پکیج بوتان مدل اپتیما می بایست این قطعه مورد تست و عیب یابی قرار گیرد و در صورت مشکل حتما تعمیر توسط تکنسین های الکترونیکی انجام شود.

بیشترین آمار خرابی برد الکترونیکی مربوط به رله برد می باشد که شما ارورهای:

 • عدم تخلیه گاز حاصل از احتراق
 • بالا رفتن دمای بیش از حد
 • عدم تشکیل شعله
 • عدم جرقه زدن
 • و….. است

هزینه تعمیر رله و فیوز از ۲۰۰تا ۶۵۰ تومن می‌باشد.(در تاریخ 15 اردیبهشت سال 1401)

در نهایت لازم است بدانید که اگر به دنبال تعمیر پکیج بوتان مدل اپتیما هستید میتوانید با ما در تعمیر راندمان تماس گرفته تا ماهر ترین نیروهایی که باعث میشوند هزینه های جانبی و خرابی های بعدی را نداشته باشید برایتان بفرستیم.