آب آشامیدنی سالم یکی از نیازهای ضروری بشر برای ادامه حیات است. ویژگی‌های کیفی و مشخصات فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و میکروبی از شاخص‌های سنجش کیفیت آب سالم برای شرب به شمار می‌آیند. آب آشامیدنی استاندارد و مناسب مصرف روزانه عاری از فلزات، املاح و مواد سنگین و هر گونه آلودگی است. در سنجش ویژگی‌های فیزیکی آب سالم برای نوشیدن باید به رنگ، بو و مزه، کدورت، ذرات جامد معلق (TSS)، شاخص PH و دمای آب توجه کرد. سختی آب، قلیائیت، رسانایی الکتریکی و شوری، کل جامدات محلول (TDS)، مواد شیمیایی معدنی (سمی و غیر سمی)، مواد شیمیایی آلی، کلر و فلوراید برای تعیین شاخص سلامت آب از لحاظ شیمیایی مورد سنجش قرار می‌گیرند.

امروزه پکیج به عنوان یکی از سیستم‌های گرمایشی محبوب و پرطرفدار به طور گسترده در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از سوالات پرتکرار دارندگان انواع پکیج از جمله پکیج ایران رادیاتور در مورد امکان استفاده از آبگرم مصرفی پکیج برای نوشیدن و پخت و پز است.

در بررسی سلامت آبگرم پکیج ایران رادیاتور به منظور استفاده خوراکی، لازم است در مورد استانداردهای آب قابل شرب، اطلاعات کافی داشته باشید.

آب آشامیدنی سالم و استاندارد

آب آشامیدنی

آب آشامیدنی

در پکیج ایران رادیاتور از آب لوله کشی شهری استفاده می‌شود. هر چند آبگرم پکیج از آب شهری است، با این حال با استانداردهای آب آشامیدنی فاصله زیادی دارد. در واقع، آبگرم مصرفی پکیج گزینه مناسبی برای نوشیدن و یا پخت و پز نیست. به بیانی دیگر، میزان سختی آب آشامیدنی با سختی آبگرم در پکیج ایران رادیاتور متفاوت است. سختی آب لوله کشی شهری، همواره عددی بالاتر از ۱۰۰ است و در برخی مناطق این عدد می‌تواند تا ۹۰۰ و یا ۱۰۰۰ هم برسد. سختی آب بر اساس میزان املاح و رسوباتی مانند نمک‌های معدنی سنجیده می‌شود. این املاح به طور عادی قابل مشاهده نیستند و پس از حرارت آب (به عنوان مثال، جوشیدن در کتری) رسوب می‌کنند و خود را نشان می‌دهند. مجموع کل املاح موجود در آب (TDS) یکی از پارامترهای اصلی اندازه گیری و سنجش سطح کیفی آب است.

میزان TDS آب آشامیدنی نقش مهمی در حفظ سلامت فرد دارد. مواد جامد محلول در آبگرم پکیج ایران رادیاتور با آب شرب متفاوت است و در نتیجه، استفاده خوراکی از آبگرم مصرفی پکیج برای سلامتی مضر است. TDS به عنوان یک پارامتر موثر در سطح کیفی آب، بر پارامترهای دیگر مانند PH و میزان آلاینده‌های مضر در آب هم تاثیرگذار است.

یکی از دلایل اصلی ایجاد رسوب در پکیج ایران رادیاتور، میزان بالای TDS است و به همین منظور در انواع مختلف پکیج از رسوب گیر یا سختی گیر استفاده می‌شود.

سختی گیر پکیج ایران رادیاتور

پکیج‌ها و سیستم‌های گرمایشی یکی از بخش‌های ضروری ساختمان‌ها به شمار می‌آیند. پکیج ایران رادیاتور یکی از بهترین و پراستفاده‌ترین انواع پکیج محسوب می‌شود و استفاده گسترده‌ای در ساختمان‌های مسکونی و اداری دارد. یکی از موضوعات چالش برانگیز در استفاده از پکیج ایران رادیاتور، سختی آب است. هنگامی که میزان ناخالصی‌های آب از حد مشخصی بالاتر برود، در دستگاه رسوب ایجاد می‌شود و رسوبات به جا مانده می‌توانند با ورود به مخزن‌های اصلی پکیج مشکلاتی را به وجود آورند. افزایش رسوب در پکیج منجر به پایین آمدن راندمان دستگاه، جرم گرفتن و پوسیده شدن قطعات می‌شود.

رسوب گیر پکیج ایران رادیاتور، قطعه‌ای است که بر روی لوله ورودی آب نصب می‌شود و با گرفتن املاح معلق در آب، مانع از ایجاد رسوب در دستگاه می‌شود. سختی گیر یا رسوب گیر به طول عمر مفید دستگاه کمک می‌کند.

آشنایی با مضرات خوردن آبگرم پکیج

انواع پکیج

انواع پکیج

آبگرم مصرفی یا آبگرم بهداشتی پکیج، آب گرمی است که برای مصارف بهداشتی (ظرفشویی، حمام و دستشویی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب سرد پس از ورود به پکیج، مسیری را طی می‌کند و سپس گرم می‌شود. با گردش آب در دستگاه، برخی از فلزات سنگین و املاح مضر وارد آبگرم مصرفی می‌شوند که برای بدن انسان مضر هستند.

مصرف آبگرم پکیج برای نوشیدن و یا استفاده در غذا، تاثیرات منفی بر سلامت بدن دارد و استفاده از آن توصیه نمی‌شود. در فرآیند گرم کردن آب در پکیج، باکتری‌های مفید آب از بین می‌روند و این امر می‌تواند سیستم ایمنی بدن را به مخاطره بیندازد. مهم‌ترین آلاینده‌های فلزی نظیر جیوه، سرب و کادمیوم از لوله‌ها و اتصالات دستگاه وارد آبگرم مصرفی پکیج می‌شوند. بدن انسان قابلیت متابولیزه فلزات سنگین موجود در آب را ندارد و این فلزات با انباشته شدن در بدن می‌توانند مشکلاتی را برای سلامت فرد به وجود آورند.

رنگی یا بودار بودن آبگرم پکیج

آب رنگی یا دارای بو یکی از مشکلاتی است که می‌تواند در انواع پکیج از جمله پکیج ایران رادیاتور به وجود آید. آب قهوه ای، قرمز و یا زرد می‌تواند نشانه‌ای از وجود زنگ در آب باشد که از طریق لوله کشی آب شهری، لوله کشی ساختمان و یا سیستم گرمایشی به آب راه یافته است. بهترین راه حل برای مقابله با چنین مشکلی، استفاده از فیلتر تصفیه و رسوب گیر است. رنگ سبز آبی نشانه‌ای از ورود مس به آب و خوردگی لوله‌های مسی است. در این موارد، باید سیستم لوله کشی دستگاه بررسی شود و در صورت نیاز، تعویض قطعه و یا تعمیر انجام شود.

رشد باکتری‌ها منجر به بوی بد در آبگرم پکیج می‌شود. اغلب باکتری‌ها زمانی در پکیج رشد می‌کنند و باعث بوی نامطبوع می‌شوند که آبگرم پکیج برای مدت طولانی استفاده نشده باشد. قطع شدن آب و تنظیم ترموستات در درجه پایین هم منجر به تجمع باکتری‌ها و بوی نامطبوع می‌گردند.

پکیج ایران رادیاتور

پکیج ایران رادیاتور

سخن پایانی

املاح و فلزات سنگین موجود در آبگرم پکیج اثرات مخربی برای سلامت بدن انسان دارد. آب گرم در پکیج ایران رادیاتور برای مصارف بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جهت تعمیر و سرویس پکیج های بوتان، گلدیران و ایساتیس روی لینک ها کیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *